Akty korporacyjne spółek

Prawo korporacyjne to przede wszystkim prawo handlowe obejmujące regulacje dotyczące funkcjonowania spółek i innych organizacji gospodarczych. Jest to fundament, na którym opiera się działalność każdej spółki, od momentu jej założenia, przez codzienne funkcjonowanie, aż po ewentualne rozwiązanie spółki.

Czym są akty korporacyjne?

Akty korporacyjne to formalne dokumenty, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania spółki. Obejmują one szeroki zakres czynności prawnych, takich jak zakładanie spółki, zmiany umowy spółek, przekształcenia, fuzje czy przejęcia.

Zakładanie spółek i protokoły spółek

Najważniejszym dokumentem jest niewątpliwie sama umowa spółki. Jest to dokument, który określa podstawowe informacje o spółce, takie jak nazwa, siedziba, przedmiot działalności oraz skład wspólników. Warto przy tym zaznaczyć, że umowa spółki komandytowej, statut spółki komandytowo – akcyjnej, umowa spółki z o.o. oraz statut spółki akcyjnej wymagają formy aktu notarialnego. Zmiany tych aktów prawnych również wiążą się z koniecznością wizyty u notariusza. W tym przypadku warto skorzystać z usług notariusz Gdańsk, Grety Wiśniewskiej. Spółkami, które niewątpliwie najczęściej funkcjonują w obrocie są spółki kapitałowe, to jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Warto zaznaczyć, że w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zaprotokołowania notariusza wymagają uchwały zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które dotyczą zmiany umowy spółki (np. zmiana siedziby spółki, zmiana nazwy spółki, zmiana PKD, zmiana kapitału zakładowego) a nadto: uchwała zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dotycząca obniżenia kapitału zakładowego w trybie art. 199 § 5 kodeksu spółek handlowych, uchwały zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dotyczące rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub przeniesienia lub przeniesienia siedziby spółki za granicę.

W przypadku spółki akcyjnej wszystkie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy winny być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza w formie aktu notarialnego.

Dokumenty niezbędne do przygotowania przez notariusza protokołu zgromadzenia wspólników spółki kapitałowej są przede wszystkim dane z dokumentu tożsamości (ważnego dowodu osobistego lub paszportu) przewodniczącego zgromadzenia, umowa/statut spółki lub zmiany tej umowy/statutu z ostatnim tekstem jednolitym umowy/statutu spółki, zawiadomienie o zwołaniu zgromadzenia, proponowana treść podejmowanych uchwał, porządek obrad, a także pełnomocnictwa, o ile zostały udzielone.