Notarialny podział majątku

Często małżonkowie  w czasie rozwodu lub po rozwodzie, decydują się na podział majątku wspólnego. Na czym polega podział majątku wspólnego? Jeśli poszukują Państwo odpowiedzi na to pytanie, to zapraszamy do kontaktu z kancelarią – notariusz Gdańsk zajmie się wszystkim kompleksowo.

Podział majątku wspólnego – na czym polega?

Podział majątku wspólnego po rozwodzie to rozwiązanie, które w praktyce oznacza “rozdzielenie” wszystkich nabytych do majątku wspólnego dóbr między małżonkami. Warto zaznaczyć, że to często to dla małżonków dość skomplikowany i stresujący proces, wymagający umiejętności mediacji i negocjacji. Jako doświadczony notariusz, specjalizuję się w udzielaniu pomocy prawnej na każdym etapie tego procesu. Dzięki pomocy notariusza całkowity, jak i częściowy proces podziału majątku może przebiec sprawnie, szybko i bez zbędnych konfliktów.

Sposoby podziału majątku po rozwodzie

Podział majątku wspólnego można przeprowadzić na drodze sądowej lub u notariusza w drodze umowy. 

Podział majątku wspólnego poprzez umowę

Podział majątku najszybciej można przeprowadzić poprzez umowę u notariusza. W teorii umowa o podział majątku wspólnego może mieć dowolną formę, jednak jeśli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, konieczna jest wizyta u notariusza.

Umowny podział majątku jest możliwy wyłącznie wtedy, jeśli jesteście zgodni, co do przeprowadzenia podziału, sposobu, w jaki przebiegnie, jak również co do składu majątku wspólnego oraz jego wartości. 

Sądowy podział majątku

W przypadku, gdy byli małżonkowie nie są w stanie porozumieć się ze sobą, koniecznym jest dokonanie podziału majątku wspólnego na drodze sądowej. Jedno z małżonków powinno złożyć wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie i zawrzeć w nim informacje, takie jak:

  • co wchodzi w skład majątku wspólnego;
  • wartość składników majątku;
  • sposób, w jaki przebiegać ma podział majątku.

Podział majątku wspólnego – wsparcie kancelarii

Nasza kancelaria jest gotowa, aby pomóc Państwu uporać się z podziałem majątku wspólnego zarówno przed rozwodem – jeżeli w Państwa związku małżeńskim obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej jak i po rozwodzie – podstawą wówczas do dokonania podziału majątku wspólnego będzie prawomocny wyrok rozwodowy. Zachęcamy do kontaktu – celem zaplanowania niezbędnych działań w tym zakresie.